PBA Presidents

1895 - Present

YEAR NAME COUNTY

1895 *John W. Simonton Dauphin
1895-96 *Samuel Dickson Philadelphia
1896-97 *P. C. Knox Allegheny
1897-98 *William U. Hensel Lancaster
1898-99 *Stanley Woodward Luzerne
1899-1900 *Lyman D. Gilbert Dauphin
1900-01 *William Scott Allegheny
1901-02 *Alex Simpson, Jr. Philadelphia
1902-03 *C. LaRue Munson Lycoming
1903-04 *Nathaniel Ewing Fayette
1904-05 *Henry C. Niles York
1905-06 *J. B. Colahan, Jr. Philadelphia
1906-07 *Thomas Patterson Allegheny
1907-08 *Robert Snodgrass Dauphin
1908-09 *M. Hampton Todd Philadelphia
1909-10 *Gustav A. Endlich Berks
1910-11 *Edwin Smith Allegheny
1911-12 *George R. Bedford Luzerne
1912-13 *George B. Orlady Huntingdon
1913-14 *Hampton L. Carson Philadelphia
1914-15 *Henry J. Steele Northampton
1915-16 *George B. Gordon Allegheny
1916-17 *Cyrus G. Derr Berks
1917-18 *William H. Staake Philadelphia
1918-19 *William I. Schaffer Delaware
1919-20 *Edward J. Fox Northampton
1920-21 *Paul H. Gaither Westmoreland
1921-22 *A. M. Holding Chester
1922-23 *Frank C. McGirr Allegheny
1923-24 *Richard E. Cochran York
1924-25 *George E. Alter Allegheny
1925-26 *Christian H. Ruhl Berks
1926-27 *Harry S. Knight Northumberland
1927-28 *William S. Dalzell Allegheny
1928-29 *George Wharton Pepper Philadelphia
1929-30 *Bernard J. Myers Lancaster
1930-31 *John B. Brooks Erie
1931-32 *Robert von Moschzisker Philadelphia
1932-33 *William J. Fitzgerald Lackawanna
1933-34 *Harold B. Beitler Philadelphia
1934-35 *Forest G. Moorhead Beaver
1935-36 *Aaron S. Swartz, Jr. Montgomery
1936-37 *Sterling G. McNees Dauphin
1937-38 *Charles H. English Erie
1938-39 *Robert T. McCracken Philadelphia
1939-40 *Clifford K. Wright Allegheny
1940-41 *William M. Hargest Dauphin
1941-42 *Fred B. Gernerd Lehigh
1942-43 *John C. Arnold Clearfield
1943-44 *William Clarke Mason Philadelphia
1944-45 *J. Paul MacElree Chester
1945-46 *John G. Buchanan Allegheny
1946-47 *Edmund C. Wingerd Franklin
1947-48 *Owen J. Roberts Chester
1948-49 *Eugene D. Siegrist Lebanon
1949-50 *John McI. Smith Dauphin
1950-51 *Charles F. C. Arensberg Allegheny
1951-52 *Edward J. Fox, Jr. Northampton
1952-53 *W. C. Sheely Adams
1953-54 *J. Wesley McWilliams Philadelphia
1954-55 *J. Campbell Brandon Butler
1955-56 *Paul A. Mueller Lancaster
1957 *Arthur Littleton Philadelphia
1958 *J. Villard Frampton Venango
1959 *F. Brewster Wickersham Dauphin
1960 *Russell J. O'Malley Lackawanna
1961 *Thomas W. Pomeroy, Jr. Allegheny
1962 *William A. Schnader Philadelphia
1963 *Desmond J. McTighe Montgomery
1964 *C. Brewster Rhoads Philadelphia
1965 *William W. Litke Centre
1966 *W. Walter Braham Lawrence
1967 *Gilbert Nurick Dauphin
1968 *Andrew Hourigan, Jr. Luzerne
1969 *William H. Eckert Allegheny
1970 *Marvin Comisky Philadelphia
1971 *H. Reginald Belden Westmoreland
1972 *Alexander Unkovic Allegheny
1973 *William M. Power Bucks
1974-75 *Lewis H. Van Dusen, Jr. Philadelphia
1975-76 *Irwin Benjamin Dauphin
1976-77 *Joseph E. Gallagher Lackawanna
1977-78 *Carl E. Glock Allegheny
1978-79 *Louis J. Goffman Philadelphia
1979-80 *Sidney L. Krawitz Pike
1980-81 *David B. Fawcett, Jr. Allegheny
1981-82 *Robert M. Landis Philadelphia
1982-83 Charles C. Keller Washington
1983-84 *Frank B. Boyle York
1984-85 Albert P. Massey Jr. Chester
1985-86 Jerome E. Bogutz Philadelphia
1986-87 *Ira B. Coldren, Jr. Fayette
1987-88 Joseph H. Jones Schuylkill
1988-89 Carl W. Brueck, Jr. Allegheny
1989-90 Leonard Dubin Philadelphia
1990-91 John A. Carpenter Northumberland
1991-92 Thomas L. Cooper Allegheny
1992-93 William C. Cassebaum Northampton
1993-94 H. Robert Fiebach Philadelphia
1994-95 *Paul L. Stevens Bucks
1995-96 Arthur L. Piccone Luzerne
1996-97 James F. Mundy Philadelphia
1997-98 Vincent J. Grogan Allegheny
1998-99 Leslie Anne Miller Philadelphia
1999-2000 Louis N. Teti Chester
2000-01 Marvin S. Lieber Allegheny
2001-02 *H. Reginald Belden, Jr. Westmoreland
2002-03 Timothy J. Carson Philadelphia
2003-04 *Thomas M. Golden Berks
2004-05 Michael H. Reed Philadelphia
2005-06 William P. Carlucci Lycoming
2006-07 Kenneth J. Horoho, Jr. Allegheny
2007-08 Andrew F. Susko Philadelphia
2008-09 C. Dale McClain Montgomery
2009-10 Clifford E. Haines Philadelphia
2010-11 Gretchen A. Mundorff Fayette
2011-12 Matthew J. Creme, Jr. Lancaster
2012-13 Thomas G. Wilkinson, Jr. Philadelphia
2013-14 Forest N. Myers Franklin
2014-15 Francis X. O'Connor Susquehanna

*DECEASED




Paid Law Firm Advertising